Parke Seçimi Nasıl Yapılmalı Nelere Dikkat Etmeli

Ev dekorasyonunda özelikle yaşama alanlarında sıklıkla kullanılan parke seçiminde dikkat edilmesi gereken oldukça önemli hususlar var. Bu hususlar renk, kalite, su geçirgenliği, doğru montaj gibi hususlardır.

PARKEDE SEÇİLEN RENK NASIL OLMALI

Dekorasyon açısından parke rengini ele aldığımızda dikkat edilmesi gereken birçok nokta var. Bunlar parkenin uygulanacağı mekanın kullanım sıklığı, diğer dekoratif ögelerin uyumu ve mekana açık alanlardan giren doğal ışık miktarıdır. Mekanın kullanım sıklığından kaynaklı bir temizlik ihtiyacı doğacaktır. Eğer mekan sürekli kullanım alanıysa daha koyu renk parke seçimleri daha uygun olacaktır. Bunun nedeni koyu renklerin kiri fazla belli etmemesidir. Aynı zamanda renk seçimi aşamasında mekandaki diğer ögelerin renkleri de düşünülerek bir uyum sağlanması gerekir. Aynı zamanda bu seçimi yaparken aldığı doğal ışık şiddetine göre toz tutma ve tozu belli etme ihtimali de vardır. Aynı zamanda çok açık renkler seçildiğinde de ışığı fazlasıyla yansıtıp gözü yorma ihtimali de vardır. Yapay ışık değerlendirildiğinde ise ışığın rengi, gücü önemlidir. Bu yüzden parke seçimi yapılırken mekanda kullanacağınız ışığa benzer bir ışık kaynağıyla rengin etkisinin test edilmesi gerekir. Bütün bunlar değerlendirildiğinde mekan için doğru parke rengi seçilebilir.

açık renk parke kullanışlı olurmu

PARKE KALİTESİ NASIL ANLAŞILIR

Parke seçiminde kalitesinin önemi ise parkenin ihtiyacımızı doğru süre zarfında karşılaması ve kullanımı boyunca sıkıntı çıkartmaması içindir. Bu da parke seçiminde laminant değil de lamine parke seçmemize neden olur. Bunun nedeni laminant parkenin mdf yani yapay malzemeden olması lamine parkenin ise 0 ağaçtan yapılmasından ötürüdür.

açık renk parke isimleri

DOĞRU PARKE MONTAJI

Montaj aşamasında ise özellikle dikkat edilmesi gereken husus, parkenin önceden tamamen suyu çekilene kadar bekletilmesi ve düzgün bir şekilde montaj edilmesi gerekir. Montaj sırasında bu hatalardan birisi yapıldığında ise parke bir süre sonra şişer ve kaymalar meydana gelir.

koyu renk parke kullananlar

trend parke renkleri

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 16 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın