Osmanlı desen ve motifleri ile işlenen kilimler

Kadınların elleriyle dokuduğu halı, kilim, yastık kılıfı, çanta, önlük, çorap gibi malzemelerin neredeyse hepsinde geleneksel desen ve motifler yer almaktadır. Bunların kendine özgü isimleri ve anlamları vardır. Bu desen ve motifler genellikle, onları dokuyan kadın ve kızların durumunu; toplumdaki yerlerini, evlilik, ayrılık, boşanma, bekarlık gibi medeni durumlarını; sevgi, nefret, yalnızlık, kıskançlık gibi ruh hallerini; özlem ve beklentilerini yansıtmaktadır.

Bu desen ve motiflere dair dünden bugüne detaylı araştırmalar yapılmamış olmakla birlikte, birçoğunun neyi ifade ettiği kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Dokunan her ürün, kendisini dokuyan kişinin iç dünyasının iletmeye çalıştığı sembolik mesajlarla yüklüdür. Geriye kalanların doğru biçimde yorumlanabilmesi için, uzman araştırma, inceleme ve görüşlerine gereksinim duyulmaktadır

Osmanlı Desen ve Motif

Kilimlerde yer alan küçük simgelere ‘motif’, bunların meydana getirdiği bütüne ise ‘desen’ adı verilir. Anadolu’da yapılmakta olan dokumalar, Türk, Türkmen, Yörük, Avşar gibi isimler alır. Aynı motifin farklı isimlerle anıldığı da görülebilir.

Osmanlı’da Sık Rastlanan Kilim Motifleri

Osmanlı kilim motifleri şu şekilde sıralanabilir: Hayvansal motifler, bitkisel motifler, geometrik motifler, karışık motifler ve sembolik motifler.

Hayvansal Motiflere Örnek

Koç boynuzu, kuş, kartal, ejderha, yılan, akrep, kurt ağzı, kurt izi, canavar ayağı örnek verilebilir.

Bitkisel Motiflere Örnek

Çiçekler, yapraklar, ağaçlar, otlar. Hayat ağacı ve pıtrak (pıtırak) örnek verilebilir.

Geometrik Motiflere Örnek

Ağ, geçme, insan, soyut-sembolik motifler

Karma Motifler

Ev, cami, bulut, kandil, ibrik, vazo, iskemle vs.

Osmanlı Kilim Motifleri’nde Renkler

Osmanlı kilimlerine renk bakımından koyu mavi, kırmızı, çimen yeşili, sarı gibi renkler hakimdir. Osmanlı kilimlerinin zemininde motif olarak, İran’daki kıvrak dal sisteminin aksine, daha gevşek bir dal sistemi esas alınmıştır. Motiflerin renkleri çeşitli tohumlardan, bitki ve köklerinden elde edilmiştir. Mesela, yeşil renk yabani naneden çıkarılır. Siyah renk sumaktan, mavi renk Hint bitkisinden, kırmızı renk kızılçam ve fındıktan, kahverengi ise kara meşe ve ceviz yaprağından elde edilir. Bu renkler yörelere göre değişkenlik göstermekle beraber, en sık rastlanan renkler mavi, kırmızı, turuncu ve laciverttir.

Türk Kilimlerinin Motifleri Desenleri Ve Anlamları - Halı Kilim ...

Türk Motifleri - Şiraz Duvarı Kilim Hakkında Kısa Bilgi

Avşar Güzeli İsmini bordürdeki genç kızı temsil eden motiften alan ...

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 30 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın