Mutfak Dolabını Nasıl Düzenleyip Organize Etmeliyim ?

Mutfak dolaplarının düzeni ve içindeki eşyaların nasıl düzenlenip dizileceği konusunda yazımızı inceleyerek dekor fikirleri edenebilirsiniz.

Ev ortamında en çok mutfak bölümündeki eşyalar kullanılır ve yerleri sürekli olarak değişir. Mutfak eşyalarını genelde doğru yerde tutmak kolay değildir. Eşyaları organize etmek için varolan dolapların içleri bazen karşımıza tam bir kaosla çıkabilmekte. Peki mutfak dolabını en hızlı ve etkili bir şekilde nasıl düzenleyebilirm? Temizlik ve düzenleme konusuna her zaman biraz daha fazla zaman ayırmak gerek. Mutfak dolapları konusunda düzen ve organize için size vereceğimiz bilgi ve ipuçları sayesinde zamandan kazanarak diğer işlerinizede vakit ayırabileceksiniz.

Mutfağın aile saadeti ve düzeni konusunda önemli bir yeri vardır. Bir çok güzel olayı bu ortamda paylaşır ve yaşarız sevdiğimiz insanlarla mutfak ortamında güzel yemekleri yemek için ve hoş anları yaşatmak eskilerinide anmak için toplanabiliyoruz.Bu güzel olayların yaşandığı ortam olan mutfağı düzenli tutmaktan daha iyi bir şey yoktur, tüm eşyalar ve malzemeler uygun yerlerede bulunduğu sürece bizden keyiflisi yok denilebilir.

Mutfak Dolap Düzeni Nasıl Olmalı;

1- Mutfak dolabındaki bütün eşyaları çıkarın ve işinize gerçekten yararlı olanın bir kontrolünü yapın ve artık kullanılmayacak şeyleri atın. Dolap içlerinde genelde kırılmış tencere, çanak çömlek, plastik bardak, artık çalışmayan bir elektirikli mutfak aleti bulunabilmekte işte bu işe yaramayan ve yer kaplayan şeylerden kurtulun. Gereksiz eşyalardan kurtulduktan sonra, kalan işe yarar şeylerin güzel bir şekilde temizlendiğinden emin olun.
2- Dolap içindeki bölmeleri ve rafları deterjanlı bir bezle güzenle silin. İç kısımlarda çıkmayan leke, yas ve sinmiş kokulardan kurtulabilmek için temizlik yaptığınız suyun yarısı kadar sirke ekleyerek silmeye devam edin.
3- Temizlik yaptığınız dolap içi, raf ve çekmeceleri koku ve nemden korumak için eva kağıtlarını yerleştirebilirsiniz.
4- Dolap içi organizerler alarak tüm gözleri eşyalara uygun organizerler yerleştirin.
5- Dolabınızın bir bölümünü tencere, tava, çanak çömlek gibi eşyaları koyun bir gözüne ise çay ve kahve fincanlarını, çay bardaklarını ve su bardakları ile altlıkalrı koyun. Bezler, bulaşık bezleri, masa örtülerini bir bölüme bırakın. Kase ve kavanozlarıda ayrı bir bölüme koyarak eşyaları kullanımına uygun olarak dizmiş olacaksınız.
6- Günlük kullandığınız mutfak eşyalarını elinizin ulaşabileceği alanlara yerleştirik sürekli kullanmadığınız yemek takımları tencere setleri gibi şeyleride yüksek alanlara bırakabilirsiniz.
7- Blender, mikser, karıştırıcı, ekmek kızartma makinesi, miseira gibi cihazlarınızı diğerleri arasında saklamak için dolabın içindeki bir yeri ayırın.
Mutfak dolabını nasıl organize edebileceğinizle ilgili verdiğimiz ipuçlarıyla, daha güzel ve düzenli mekanlar yaratabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın