Mutfağınıza Kahvaltı Masası Modelleri

Özellikle pazar günleri haftanın yorgunluğunu atıp yeni haftaya enerji dolu başlamak için ilk şart güne dinlenmiş olarak başlayıp, uzun süren bir pazar kahvaltısıyla başlamaktır. Bulunduğumuz ortamı ısıtmak ve enerjisini artırmak için yer seçimi önemli bir husustur. Bunun için kış mevsiminde soba ya da şömineye yakın bir masa fevkalade bir tercih olur. Taze kızarmış ekmeğin kokusunu almak paha biçilmez bir pazar keyfidir.

Yiyeceklerin istenildiği gibi ve herkesin rahatça ulaşabileceği şekilde dizilmesi için geniş yuvarlak masa en iyi kahvaltı dekorasyon tercihlerinden biri olmuştur. Masa için çiçek desenli ya da sade beyaz örtüler şıklığıyla hanımların gözdesi olmuş, akılda hoş izler bırakmıştır. Hayvan ya da çiçek figürlü peçetelikler masanın her iki tarafına karşılıklı olarak konulmalı, şık bir cam sürahi eşlik etmelidir.

Yiyeceklerin Sunumu

Peynir çeşitleri geniş yayvan bir tabağa konulup masayı ortalayacak şekilde yerleştirilmeli, kıvrımlı zeytin tabaklarına zeytinler tek tek yerleştirilip sıvı yağ, pul biber ve kekikle soslayarak görsel bir şölen yaşatılmalıdır. Küçük bal ve reçel tabakları çizgi halinde yan yana koyularak farklı renklerin uyumu sağlanmalıdır. Ekmek sepetinin etrafında kullanılan kurdeleler masayı canlı gösterecektir.

Yeşillikleri koymadan önce özenle doğranmış salatalık ve domatesler tabağın etrafında daire şeklinde dizilmeli, ortasına marul, kıvırcık, roka ve nane serpiştirilmelidir.
Sıcak servis edilecek olan haşlanmış yumurta ağzı kapaklı şık bir kutuda muhafaza edilebilir. Sosis, patlıcan, patates kızartması gibi kızartılacak olan yiyecekler soğumaması için düzgün bir şekilde dizilip üstü cam kapaklı bir kapta bekletilebilir.

Menemen ve sahanda yumurta gibi pişirilecek olan yiyecekler misafirler masaya oturduktan sonra sıcak servis edilmesi için önceden masaya konmamalıdır.

Küçük servis tabaklarına incir, kayısı, ceviz gibi kuru gıdalar dekoratif olarak dizilip yanlarına narenciye konularak görsellik sağlanabilir. Muz ve üzüm gibi meyveler sepette daha şık duracağı için salkımını taşırarak kullanılabilir. Kalp ve oval kalıplar kullanarak krep yapabilir, değerli misafirlerinize lezzet şöleni yaşatabilirsiniz.

Çay, kahve gibi sıcak içecekler için hem fincan hem çay bardağı bulundurulmalıdır. Fincan seçiminde açık pembe tonları ya da beyaz üzerine pembe ya da mor çiçek desenleri harika görünecektir.Kahve için ise bakır cezve eski antik çağ modasını yakalamanızı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın