Mobilya Nasıl Boyanır, Mobilyada Renk Değiştirme ?

Evinizde uzun süredir kullanmak zorunda olduğunuz ve artık gözünüze kötü görüntü ye sahip olan bir fazlalık veya görüntü kirliliği gibi düşündüğünüz mobilyalarınızı istediğiniz renklere boyayarak onları tekrar kullanışlı eşyalar haline getirebilirsiniz. Mobilya boyama işlemi, gerek boyanın temizlik işi gerekse eski mobilya üzerindeki aşınmış boyanın zımparalanması konusu gözünüzün önüne geldiği zaman bu iş bira zor gelebilir, ama öyle değil boyama işinin içerisine girdiğinizde ne kadar keyfi verici ve eğlenceli bir işlem olduğunu göreceksiniz. Mobilyanızın rengini değiştirme kararı aldığınızda en çok dikkat etmeniz gereken şey mobilyanızın malzemesine göre uygun malzeme ve boyalar seçmelisiniz.
mobilya boyama nasıl yapılır

Mobilya Boyama İşlemi İle Renk Değiştirme Nasıl Yapılır

Mobilyanızı boyamaya karar vermeden önce aşağıda sıraladığımız ana başlıkları kısaca özet halinde işleyeceğiz…  

 1. Mobilya üzerindeki çekmece ve diğer kulp aksesuar tarzı çıkabilir parçaları sökülür.
 2. Mobilya ahşabının yüzeyi nemli ve hafif sabunlu temiz bir bezle iyice temizlenip kurulanır.
 3. Eğer boyama işlemini kapalı alanda yani oda içerisinde yapıyorsanız mobilyanızı büyük bir naylon üzerine veya gazetelerin üzerinde işlem yaparak etrafı kirletmemiş olursunuz.
 4. Sprey / püskürtme tabancası ile boya atma işlemi yapılacaksa açık havada çalışılmalıdır. Diğer boya türlerinde, boyanın koku yapma ihtimali varsa havalandırma işlemini yapabileceğiniz bir yer tercih etmelisiniz.
 5. Parlak yüzlü, cilalı, yağlı boya ile daha önceden boya işlemi gören veya kaplama bir mobilya ise öncesinde mutlaka zımpara yapılarak temizleme işlemi yapılır. Zımpara işlemi yaparken yüzeyi elinizle sürekli kontrol edin ayrıca mobilyanın köşe veya işleme alanlarını fazla zımparalama işleminden kaçının.
 6. Zımpara yaptıktan sonra mobilya üzerindeki talaş ve toz yine silinir ve temizlenir.
 7. Mobilyaya astar uygulanır.
 8. Astar kuruduktan sonra el ile yüzey incelenir eğer pötürleşme varsa  ince bir zımpara yapılır ve toz temizlenir.
 9. Astarın üzerine iki kat (gerekiyorsa daha fazla) istenilen renkteki boya sürülür. (Her boya sonrası diğer kata geçmeden boyanın kurumuş olması önemlidir.)
 10. Boyanın uzun ömürlü ve canlı görünmesi ayrıca kolay temizlenmesi için boya kuruduktan sonra mobilya vernikleme işlemi yapılır.

ahşap boyama

Mobilya Boyama İşleminden Önce Nasıl Hazırlık Yapılır.

Mobilya boyama işleminde başlamadan öncesi eksiksiz bir hazırlık ile, daha az uğraş ve en güzel boyama sonucu almanızı sağlayacaktır. Boyama işlemini kendisi yapan amatör ve acemi kişilerin yaptığı uygulamaları dinlerken mutlaka mobilya yüzeyini zımparalama ve astar yapma işlemini yapmadığını ve boya yaparken fırça seçimine önem vermediğine şahit olacaksınız. Bu şekilde yapılan işlemler yüzünden mobilyanızı tamamen kaybetme durumu ile karşılaşmanız bile şans değil.  Boyama işlemi doğru şekilde uygulandığında, daha pürüzsüz yüzey görüntüsü, parlak ve canlı boya rengi,  ve en önemlisi pırıl pırıl içinize sinen bir çalışma ortaya çıkarmış olacaksınız.  Yapacağınız boyama işi ister bir masa veya dolap ister bir sandalye boyayacak olan eşyalarınızı mutlaka az sabunlu bir suyla mobilyanızı toz ve kirden dikkatlice temizlemeniz tavsiye edilir.
Mobilyanızın rengi koyu veya yüzey cilası bozulmuş ise mutlaka astar boya uygulamanız gerekir.
Yüzeyi kaplama olan mobilyaların boya tutması zordur. Kat kat boyayarak rengi tuttursanız da bu kez boya kolayca sökülebilir. İyi bir boya, boyanın yüzeye iyice yapışması anlamını taşır. Kolayca dökülen çok inceltilmiş akışkan bir boyama emekleri boşa çıkarabilir.

mobilya zımparalama dan boyama

Mobilya Zımpara Yapma, Zımpara yapmadan mobilya boyama yapılır mı ?

Boyama işlemleri sıralamasında en zahmetli işlemlerden birisi mobilya yüzeyi zımparalama işidir. Alanı geniz olan mobilyalar zımpara makinesi ile kolay şekilde işlem uygulanırken, küçük ve ince detay alanlarının dikkatli bir şekilde el ile kağıt zımpara kullanılması oldukça yorucu olabilir. Bu yüzden bir çok kişi zımpara yapmadan boyama işlemi yapmakta ve olumsuz sonuçlar alabilmekte.

Zımpara yapmadan boya işlemi riskini göze almadan önce aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.

Boyanacak yüzey çok fazla girinti çıkıntı var veya daha önceki boyadan kalan pütürleşme veya zorlanma zımpara yapmanız tavsiye edilir hatta yüzey parlak ve çok pürüz süzse zımpara uygulamasını mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz.   Çünkü bu tip yüzeylerde uygulanan boya ve astar çok kolay bir şekilde atabilir.   Böyle yüzeylere 220’lik ya da 320’lik bir kağıt ince zımpara ile işlem yapmak boyanın yüzeye tutunmasına imkan verecektir. Parlak yüzeyi bulunan mobilyalarda boyadan önce mutlaka matlaştırılmasıdır.
Çatlamış bölgeler veya delinmiş yerler ahşap macunu ile düzeltilmesi gerekir. Bozuk ve çatlak yüzeylere macun çekilecekse, macunun bozulmaması için önce astar uygulamak daha iyidir.
eskitme mobilya boyama

Zımpara İşleminden Sonra Astar Nasıl Atılır
Astar sayesinde boya öncesi yüzeyi daha düz ve pürüzsüz hale getirerek boya sonrası işleminde daha güzel görünmesini sağlar. Astar sayesinde ahşap yüzeyin boya emmesi engellenir, alt kısımda kalan eski renk veya pürüzlü yüzey düzelir ve boyada yüzeye daha detaylı bir şekilde yapışır. Astar alırken mümkünse ucuz değil kaliteli malzemeden alınız.
mobilya rengi değiştirme nasıl yapılır

Mobilya Boyama İşlemi :

Yüzey için hangi rengi kullanacağınıza karar verdikten sonra fırça veya rulo yardımı ile iki kat uygulama yaparak boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Uyguladığınız boyanın cinsi su bazlı veya sentetik (yağlı) boya olabilir. Boya inceltme işlemini ise çok dikkatli bir şekilde uygulama yaparak gerçekleştirin. İnceltme işlemi için tiner ekledikçe iyice karıştırıp ahşap yüzeyine sürün ince ve çok akışkan olmamasına dikkat edin. İkinci kat boya işlemini uygulamadan mutlaka birinci katın kurumasını bekleyin. Malzeme alırken boya satıcısına ahşap yüzey boyaya cağınızı söyleyerek satın aldığınız boyanın ahşap yüzeyler için de uygun olmasına dikkat edin.

Yaptığımız ufak bir araştırma ile en iyi ahşap ve mobilya boya markalarının şunlar olduğundan bahsedilmiştir;

 • Caparol Trimaxx Mat Sentetik Boya (Kaplama mobilyaya uygulanmış.)
 • Polisan Matrix Lux Anti Aging X1 Su Bazlı
 • Swing Color Parlak Son Kat Boyası
 • Polisan Primera Sentetik Boya Parlak Beyaz (Selülozik tinerle inceltilmiş.)
 • Marshall Pastel Mat Boya (Duvar, ahşap ve metal boyası)

Boya malzemesi alırken fırça yerine mutlaka rulo almanızı öneririz, çünkü fırça ile uygulanan yağı veya sentetik boyama işlemlerinde fırça izleri kalabilmektedir. Yinede ulaşılması zor olan ince ve köşe alanları için küçük bir fırça alabilirsiniz. Tabanca ile püskürtme boyalar da mobilyalar için bir diğer yöntemdir fakat püskürtme boya ile mutlaka dış mekanda çalışmanız.

koyu renk mobilya beyaza nasıl boyanır

Son Adım: Vernikleme İşlemi
Vernikleme işlemi boyanın son ve en keyifli kısmıdır. Vernik seçiminizde yine astar seçimi gibi kaliteli yaparsanız açık renkli boyalar yüzeyinde zamanla sararma işleminden de kurtulmuş olursunuz.  Boya malzemesi alırken nalbur veya hırdavatçı ya mutlaka aldığınız boyanın vernik özelliği olup olmadığını sorun çünkü bazı boyalar vernik istememekte.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 4 Ocak 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın