Küflenen Banyo Tavanı Nasıl Temizlenir

Genelde güneş almayan veya kapalı bölgeye açılan yerlere yapılan banyoların ve lavabolar için en sık karşılaşılan durumlardan biride küflenen duvar ve tavanlardır. Hava almayan banyolar özellikle yapılan banyo işlemi ve kullanımından sonra mutlaka pencereler açılıp bir kaç saatliğine havalandırılmalıdır. Duş sonrası suyun sıcaklığı ve taban ve tavanın soğu yüzeyi ile birleşen buhar zamanla bölgede küf oluşumu yaratmaktadır. Bu küflerin belki zararı yok ama zamanla evde bulunan kişileri hafta edebilir veya evde solunum hastası, astımı bulunan kişilerin nefes alıp vermelerinde sıkıntılar yaratabilir.

Görsel olarak da pek hoş olmayan küfler tavanın kirli ve siyah görünmesine sebep olacaktır. Bazı evlerde ise havalandırılmasına rağmen yüne küf oluşumu gözlemlenir. Bu yüzeyler ekseri binaların en üst katlarında oturan kişiler ve tavanlarında ısı yalıtımı için kullanılmış strafor malzemenin üstüne atılan alçı yüzeyinin küflenmesi gözlemlenmekte.

Tavan Küflenmesi Nasıl Önlenir;

tavan küfü nü önlemek için öncelikle alanın havalanmasını sağlayacak pencereler açılmalı, pencere varsa bunlar genişletilmelidir. Tavanlar için iç yüzeylerden yapılan küf ve rutubet önleyici boyalar kullanılabilir bu boyalar hakkında bilgi almak isterseniz bir boyacı ile görüşebilirsiniz eğer görüşmeniz sonucunda boyacı küfe ve rutubete karşı garanti verebiliyorsa ondan sonra işlemi uygulatın. Rutubetin ve küfün beslenme noktası sudur, o bölgedeki su sızıntısı veya buhar birikmesini kesinlikle önlemelisiniz. Eğer tavanda oluşan bir su birikintisi varsa bunun akışması sağlamalı ve tavandaki su alabilecek çatlak ve kırık alanlar su yalıtım özelliği bulunan malzeme veya çatı teknikleri ile koruma altına alınmalıdır.

Tavan Küfleri Nasıl Temizlenir;

Tavan küfü temizlemek için çok bir zahmete katlanmanız gerekmiyor çamaşır suyu, boş bir su püskürtme fısfısı (cam sil kutusu olabilir) yeterlidir. Ancak çok dikkat etmeniz gereken husus uygulamayı yaparken deterjanın gözünüze veya yüzünüze gelmemesine dikkat edin. Daha kolay bir yöntem ise çamaşır suyunu bir kova içerisine boşaltıp bir boya fırcası ile kovadaki çamaşır suyu ile ıslayacağınız fırçayı tavana sürmeniz yeterli olacaktır.  Çamaşır suyu ile çalışırken çok dikkatli olmanızı ve gerekli tedbirleri almanızı öneriyoruz.


Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın