Dekoratif Halı Modelleri

Hayatımızı geçirdiğimiz alan olan evimizin bize barınak sağlamakla beraber göz zevki sunmak, enerji toplamamızı sağlamak gibi özellikleri de olmalıdır. Dekoratif halıların bizim kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Kaynaklara bakıldığında dünyadaki ilk halı örneği Türklere aittir. Hala devam eden halı dokumacılığı da bu kültürü kaybetmediğimizin bariz bir göstergesidir. İnternet satıcılığının gelişmesi ile birlikte dekoratif halı satışları artmış, firmalar da çeşit sayılarını artırmıştır. Dekoratif halıların bazılarını duvarda görmek mümkündür. Otel ve benzeri yerlerde dekoratif halıların kullanılmaması “Halılar hayatımızdan çıkıyor mu?” Sorusunu akıllara getirse de firmaların satış rakamları böyle bir durumun olmadığını bizlere gösteriyor. Dekoratif halılarda göze hitap eden özellikler başlıca: rengi, baskısı, malzemesi ve saçaklarıdır. Saçaklar halı modellerinde az bulunsa da tercih edilmektedir.

​​​​​​Renk Yönünden Dekoratif Halı Modelleri

Bazı renklerin insanı dinlendirdiği ve rahatlattığı bilimsel bir gerçek. Uzmanlar hatta bazı renklerin hastalıklara karşı iyileşme sağladığı konusunda iddialarda bulunuyorlar. Dekoratif Halıların evlerin merkezinde olduğu düşünülünce renk konusundaki önemi bir hayli artış gösteriyor. Uzmanlara göre yatak odası ve oturma odasında dinlendirici ve rahatlatıcı olduğu için mavi, yeşil, turkuaz, beyaz gibi renkler kullanılmalı.

Baskı Yönünden Dekoratif Halı Modelleri

Türk kültürünün izlerini hala taşıyan dekoratif halılar baskılarla daha da ilgi çekici hallere bürünmekteler. Genelde mutfak halıları baskılı tercih edilse de çocuk odalarında da çokça tercih edildiği söylenebilir. Çocukların dikkatini çekecek süper kahraman figürlü, seksek figürlü halılar firmalar tarafından çokça üretiliyor.

Malzemesi Yönünden Dekoratif Halı Modelleri

Uzmanlara göre doğru halı yünden üretilip iç tabanı akrilik ipliklerle güçlendirilen halıdır. Halıların %97 si yapay malzemeden oluşurken bu kriterlerde halı bulmak zordur. Dekoratif halıların içinde bu denli yapay malzeme bulunmasının nedeni ise göz alıcı renkler sunabilmek ve sağlam olması. Zaten naylon her ikisini sağladığı için halı yapımında bu denli çok kullanılıyor.

Saçakları Yönünden Dekoratif Halı Modelleri

Bir halının saçakları onun için çerçeve görevi görür ve ipliklerin dağılmasını önleyerek bir arada tutar. Saçak yerine overlok kullanılan dekoratif halılar daha yaygındır. Overlok halılar saçakları göre daha dayanıklıdır lakin içindeki sentetik malzemeler yüzünden onun kadar sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 5 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın